Вентилация на подземен паркинг
Много са предимствата на разположените под земята паркинги и гаражи, на фона на един сериозен недостатък – трудният достъп на пресен въздух до тях. Проблемът с прахта, влагата и отровните газове
Доброто изолиране на сградите значително повишава енергийната им ефективност и естествено почти напълно ограничава произволното проникване на външен въздух в тях. По този начин, естествената вентилация е силно ограничена, което налага изграждането на вентилационна инсталация. Ако в сградата не се предвиди принудителна вентилация, значително биха могли да се влошат параметрите на въздушната среда. И ако за надземните помещения отсъствието на вентилация до известна степен би могло да се компенсира, то при подземните паркинги и гаражи липсата на вентилация е сериозен проблем. При тях единствената възможност за постъпване на пресен въздух е през входната врата, което в повечето случаи е крайно недостатъчно. Върху качеството на въздушната среда допълнително неблагоприятно влияние оказва и работата на автомобилите, която е свързана с отделяне на вредни газове и пари. Съчетанието на вредни вещества и недостатъчно пресен въздух, обикновено води до натрупване на сериозни количества прах, влага и отровни замърсители. А подобни условия са неблагоприятни не само за хората, но и за паркираните в гаража автомобили.
Помещения без задължителна принудителна вентилация
Всеки специалист в областта знае, че осигуряването на добра вентилация е препоръчително за всеки гараж или паркинг, независимо от местоположението му или броя на автомобилите, за които е предназначен. Чрез вентилационната инсталация се осигурява поддържане на подходящ както за хората, така и за автомобилите микроклимат в помещенията. Отделяните от автомобилите вредни газове се изхвърлят навън, а нивата на въглеродните оксиди се поддържат в пределно допустимите граници. Осигурява се добра пожарна безопасност, като се възпрепятства образуването на взривоопасни концентрации на лесно възпламеняващи се газове. В случаите, когато гаражът е предвиден за малък брой автомобили, разположен е над земята и съществуват условия за организиране на естествена вентилация, то не е необходимо изграждането на допълнителна принудителна вентилация. При повечето малки надземни гаражи, за осигуряване на добра вентилация е достатъчно във външните врати да се оставят отвори с площ 150 m2 за всеки автомобил. Допуска се, също така, и за неотоплявани надземни многоместни гаражи да не се предвижда принудителна вентилация. Възможно е те да се проветряват естествено по напречна схема. За тази цел на противоположните стени се остават равномерно разположени отвори в два реда – над пода и под тавана. Условието за нормалното протичане на естествената вентилация е сумата от отворите на всеки ред да бъде над 0,005 Апд (където Апд е площта на пода). Изграждането на вентилационна инсталация за многоместни гаражи, чието ниво е под кота терен с повече от 1 m, е задължително поради ограничените възможности за осигуряване на добра естествена вентилация. Принудителна вентилация е необходима и за гаражи, в които няма условия за организиране на естествена вентилация, както и за такива, предназначени за автомобили, превозващи горивни, взривоопасни, отровни и други вредни вещества.
Смукателна вентилация
За разлика от нагнетателната вентилационна инсталация, която в някои приложения отсъства, смукателната вентилация е задължителна. Препоръчително е въздухът да се изсмуква на 50% от горната зона и 50% от долната зона на гаража. Смукателните отвори се разполагат на разстояние 30 см от пода. Броят на смукателните вентилатори се определя в зависимост от вместимостта на помещението. При по-голям брой на паркираните автомобили се препоръчва използването на вентилатори с двускоростни електродвигатели. За подземни паркинги, предназначени за повече от 100 леки автомобила или 50 товарни, се приема за рационално предвиждането на два смукателни вентилатора с еднакви характеристики. Необходимо условие е сумарният им дебит да съответства на изчисления необходим поток на въздуха за отвеждане на изгорелите газове. Могат да се използват както осови, така и канални вентилатори.
Местна вентилация
Ако в гаражите се предвижда извършването на текущ ремонт на автомобилите, е добре в определените зони да се предвиди местна смукателна вентилация. В подобни приложения събирателният въздухопровод се монтира под пода или под тавана.
Оразмеряването на въздухопроводната инсталация се осъществява с дебит 400 m3/h от всеки щуцер.
Естествена вентилация
В случаите, в които е възможно да се разчита на естествена вентилация, е достатъчно отстрани до вратата да се поставят нагнетателни вентилационни решетки (обикновено жалузийни), през които свободно да влиза пресен въздух. За изхвърляне на замърсения въздух е възможно използването на дефлектор. Той обикновено се монтира върху покрива на изхода на смукателния въздуховод. Недостатък на този начин на отвеждане на замърсения въздух е зависимостта му от атмосферните условия.
Комбинирана вентилация
Комбинираната вентилация обединява принудителна смукателна и естествена нагнетателна вентилация. Разликата с естествената е в използването на смукателен вентилатор. Нагнетателните решетки се разполагат както при естествената вентилация, отстрани на вратата. За изхвърляне на замърсения въздух се използва смукателен вентилатор. Подходящи са както осови, така и покривни вентилатори. Недостатък на комбинираната вентилационна инсталация е необходимостта от непрекъсната работа на вентилатора. Сред предимствата й са сравнително ниската цена, както и по-добрата ефективност в сравнение с естествената.